وبلاگ

ایلوستریتور چیست؟

ایلوستریتور
توسعه فردی

ایلوستریتور چیست؟

برنامه ایلوستریتور یکی از محبوب ترین نرم افزارهایی است که در حال حاضر توسط طراحان گرافیک، طراحان وب و تصویرگران حرفه ای و هنرمندان تجسمی برای ایجاد تصاویر گرافیکی استفاده می شود. Adobe Illustrator نرم افزاری است که توسط شرکت Adobe ساخته شده است. Illustrator دارای انواع مختلفی از ابزارهای پیچیده طراحی است که به کاربران امکان می دهد به راحتی تصاویر گرافیکی خود را درست کنند. مجله PC Adobe Illustrator به عنوان بهترین نرم افزار طراحی گرافیک وکتور سال ۲۰۱۸ بررسی شد. در نتیجه، محبوبیت نرم افزار، در این مدت افزایش یافت.

ایلوستریتور چیست ؟

ایلوستریتور یک نرم افزار برای طراحی، تصویرسازی و ساختن کارهای هنری با استفاده از یک کامپیوتر با سیستم عامل Mac یا ویندوز می باشد.
ایلوستریتور در سال 1987 منتشر شد و در فواصل مشخص به روز رسانی شد و در حال حاضر بخشی از Adobe Creaive Cloud می باشد.
ایلوستریتور به طور عمده توسط گرافیست ها، طراحان وب، هنرمندان بصری و تصویرسازان حرفه ای در سراسر دنیا برای خلق آثار هنری با کیفیت استفاده می شود.
ایلوستریتور شامل ابزارهای پیچیده ی زیادی است که می تواند به مقدار زیادی در زمانی که برای تصویرسازی استفاده می کنید صرفه جویی کند.

شرکت ادوبی

شرکت ادوبی، یک شرکت توسعه دهنده نرم افزار است و برنامه های گرافیکی و کامپیوتری متعددی به این شرکت شناخته شده جهانی تعلق دارد. از فتوشاپ گرفته که یکی از قدیمی ترین برنامه های گرافیکی کامپیوتری است تا افترافکت و پریمیر پرو، همگی از جمله نرم افزار های گرافیکی متعلق به شرکت ادوبی است.
با توجه به این که ایلوستریتور نیز به شرکت ادوبی مربوط می شود، قطعا مشخصات و کارایی های آن باید به مراتب کاربردی، جذاب و متفاوت باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی جنبه های متفاوتی از این برنامه گرافیکی کامپیوتری بپردازیم.

ایلوستریتور

منظور از نرم افزار برداری چیست؟

همان طور که در بالا به آن اشاره شد، نرم افزار ایلوستریتور را به عنوان یک نرم افزار وکتور یا برداری در نظر گرفتیم. برای درک بهتر این موضوع باید به این نکته اشاره کنیم که گرافیک کامپیوتری در اصل به دو بخش گرافیک برداری و گرافیک شطرنجی دسته بندی می شود. ترسیم آثار هنری مختلف نیز از طریق نرم افزار های مختلف، بر اساس این دو رویکرد انجام می شود.

ادوبی ایلوستریتور از جمله برنامه هایی است که گرافیک برداری را ایجاد می کند. در این نرم افزار در واقع از خطوط و منحنی های مشخص شده ای برای اشیای مختلف استفاده می شود. این خطوط و منحنی ها، همان بردار های ریاضی هستند.

چه کسانی از این برنامه استفاده می کنند؟

نرم افزار کاربردی ادوبی ایلوستریتور، بیش تری کارایی را بین طراحان گرافیکی دارد. در کنار آن ها، طراحان وب سایت ها و وبلاگ ها گروه دومی هستند که به صورت گسترده از این نرم افزار استفاده می کنند.
در مراحل بعدی، هنرمندان رشته های هنری تجسمی و نقاشان حرفه ای گروه دیگری هستند که به صورت گسترده از نرم افزار ایلوستریتور استفاده می کنند.
گروه دیگری که به صورت بسیار گسترده ای از نرم افزار ادوبی ایلوستریتور بهره می برند، موشن گرافیست ها هستند. طراحان مد و طراحان لوگو و طرح روی بسته بندی محصولات مختلف، گروه دیگری هستند که از ادوبی ایلوستریتور استفاده می کنند.

ایلوستریتور

 

کاربرد های نرم افزار ایلوستریتور

ایلوستریتور همچنین به کاربر این امکان را می دهد که به طرق مختلف با نوشته ها بازی کند و به همین دلیل این نرم افزار برای ساختن کارت پستال، پوستر و دیگر طراحی های بصری که در آنها عکس و نوشته در کنار هم قرار دارند، مناسب است. توانایی این نرم افزار در گذاشتن نوشته ها به شکل حلقوی برای هنرمندانی که طراحی لوگو انجام می دهند بسیار مفید است.
ایلوستریتور برای طراحی mock-up ها که نشان می دهند که طراحی یک وبسایت در آخر چگونه خواهد بود و همچنین طراحی آیکون هایی که در یک وبسایت یا نرم افزار استفاده می شود، کاربرد دارد.

فضای ذخیره سازی ابری یا Creative Cloud

در کنار گسترش کارایی ها و ابزار هایی که نسخه های اشتراکی در اختیار کاربران قرار می دهد، یک مزیت بسیار برجسته این سری از برنامه های ایلوستریتور این است که می توان از فضای ذخیره سازی ابری برای ذخیره فایل ها استفاده کرد. به این ترتیب به راحتی می توان در هر زمانی که نیاز بود، به طرح ها و فایل های ذخیره شده در فضای Cloud دسترسی داشت.

این مزیت خود فایده های دیگری را نیز به دنبال دارد. با استفاده از نسخه تحت پوشش Creative Cloud نرم افزار ایلوستریتور، می توان به دیگر برنامه های گرافیکی تحت پوشش Cloud نظیر افترافکت، فتوشاپ، پریمیر پرو و In Design نیز دسترسی داشت. این مزیت را بهتر است در ارتباط بین نرم افزار های گرافیکی مختلف جست و جو کنیم.

کارایی و ارتباط نرم افزار ایلوستریتور با دیگر برنامه های گرافیکی چیست؟

نرم افزار ادوبی ایلوستریتور در واقع یک نرم افزار پایه ای و اولیه است. در حوزه های مختلف تخصصی، کاربران این نرم افزار به دیگر برنامه های گرافیکی نیز برای تکمیل کار های خود نیاز دارند. همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، نرم افزار هایی مانند افترافکت، پریمیر پرو و فتوشاپ از جمله این برنامه ها هستند.

برای مثال، کسانی که در حوزه ساخت انواع انیمیشن ها فعالیت می کنند، طرح اولیه خود را در ایلوستریتور ترسیم کرده و سپس برای افکت گذاری آن را وارد نرم افزار افترافکت می کنند. البته که نرم افزار های دیگری نیز می تواند در این مسیر به کار آید.

همچنین برعکس این حالت نیز ممکن است نیاز باشد. به نحوی که کاربر بخواهد برای تکمیل یک طرح ترسیم شده و ترکیب متن و تصویر با هم، یک طرح را از نرم افزار فتوشاپ به نرم افزار ایلوستریتور منتقل کرده و در آن جا آن را تکمیل نماید. به این ترتیب ارتباط و کارایی نرم افزار ادوبی ایلوستریتور با دیگر برنامه ها قابل ملاحظه است. همین نکته می تواند نشان دهنده مزیت استفاده از قابلیت های نسخه CC این برنامه باشد.

ایلوستریتور

 

فواید اصلی این نرم افزار

Adobe Illustrator ابزار نرم افزاری عالیی برای ایجاد گرافیک وکتور و آثار هنری است. این برنامه به شما امکان می دهد روی پروژه های پیچیده گرافیکی در تمام قالب های استاندارد فایل کار کنید، همچنین این برنامه گزینه های مفیدی برای چاپ و ارسال تصاویر خود در وب سایت ها دارد. این برنامه به طور خاص برای متخصصان طراحی گرافیک طراحی شده است. این برنامه مناسب برای هر یک از کاربران و شرکت های بزرگ است که نیاز به ایجاد بنر تبلیغات با مارک تجاری یکپارچه دارند. شما می توانید از طیف گسترده ای از ابزارها برای ایجاد طرح، تصویر گرافیکی ، تصویر، لوگو، کارت ویزیت، بروشور و همچنین برای طراحی بازی های ویدیویی، وسایل پشت صحنه و لباس استفاده کنید.

فواید:

  • توانایی ترکیب با سایر محصولات Adobe
  • امکان ایجاد تصویر گرافیکی برای چاپ و استفاده از وب را مجاز می کند.
  • این نرم افزار برای کار توسط کاربران بسیار ساده است.
  • وضوح بی نهایت برای گرافیک وکتور

معایب:

  • نیاز به سیستم عالی
  • مسیر یادگیری پیچیده
  • دشوار در جهت خبره شدن به این برنامه

فرمت ایلوستریتور چیست؟

دو نوع فایل اصلی برای گرافیک طراحی شده بر روی کامپیوتر وجود دارد: تصاویر برداری و تصاویر شطرنجی.

Adobe Illustrator گرافیک های برداری مقیاس پذیر (یا تصاویر برداری) را تولید می کند. این گرافیک ها فایل هایی هستند که از بردارها – خطوط و منحنی های تعریف شده ریاضی – به عنوان بلوک های سازنده خود استفاده می کنند. برخلاف انواع فایل‌های گیف، jpeg و tiff (همگی مبتنی بر شطرنجی)، تصاویر برداری از شبکه‌ای از پیکسل‌ها ساخته نمی‌شوند. در عوض، آنها توسط مسیرهایی ایجاد می شوند که شامل یک نقطه شروع و یک نقطه پایان با ترکیبی از اشکال، زوایا، و خطوط در میان است. تمام تصاویر برداری، صرف نظر از اینکه طرح چقدر پیچیده باشد، می توانند به مجموعه ای از خطوط هندسی و اشکال (بردار) که به طور هدفمند در رابطه با یکدیگر قرار داده شوند، تجزیه شوند. مسیرها با فرمول های ریاضی به یکدیگر مربوط می شوند. این به آنها اجازه می دهد تا بی نهایت مقیاس شوند و دوباره مقیاس شوند.

گرافیک های برداری مستقل از وضوح هستند – آنها را می توان به هر اندازه ای بدون از دست دادن جزئیات یا کیفیت تغییر داد. یک تصویر برداری که با استفاده از Adobe Illustrator ساخته شده است، حتی زمانی که اندازه آن را تغییر می دهید، عناصر یا رنگ ها را تغییر می دهید یا آن را بر روی هر رسانه ای چاپ می کنید، با خطوط تمیز واضح باقی می ماند. ایجاد گرافیک های برداری به شما امکان می دهد آثار هنری تمیز و زیبایی ایجاد کنید که می توانند تا بی نهایت بزرگ شوند و کیفیت را از دست ندهند.

ایلوستریتور

از چه روش هایی می توان کار با این برنامه را آموخت؟

روش های متعددی برای یادگیری نحوه کار با ایلوستریتور وجود دارد. یکی از موثر ترین راه ها برای یادگیری کار با این نرم افزار، استفاده از کلاس ها و دوره های آموزشی است که هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین برگزار می شوند.
در کنار این کلاس ها، کتاب های تخصصی زیادی نیز وجود دارند که از پایه تا پیشرفته نکات و توضیحات لازم در خصوص کار با این نرم افزار را توضیح داده اند.
تمرین کردن و کار مداوم با این نرم افزار تاثیر بسیار زیادی روی افزایش مهارت های کار با ایلوستریتور دارد. هر چقدر بیش تر همزمان با دوره های آموزشی از ادوبی ایلوستریتور استفاده کنید، مهارت شما در کار با این برنامه نیز با سرعت بیش تری افزایش خواهد یافت.

 

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + شانزده =